Z historie Žateckého střeleckého klubu
Žatecký střelecký klub vznikl v 50.- 60. letech minulého století, tehdy ještě jako součást Svazarmu, v rámci podpory branné výchovy obyvatelstva. Následně byl založen samostatný Střelecký klub Žatec po záštitou Svazarmu. Zpočátku střídal různá místa, kde v Žatci vedl svoji činnost. Jako jedna z prvních budov kde se konaly, jak tréninky, tak i závody byl objekt bývalé drůbežárny Xaverov. Venkovní střelba s dlouhými zbraněmi probíhala v bývalé pískovně na okraji Žatce.
S postupem času činnost střeleckého klubu zakotvila v bývalé pískovně, která byla
i s pozemkem přidělena Městským národním výborem. Místo původní dřevěné boudy se začaly svépomoci budovat jednotlivé budovy a objekty pro potřeby střelců. I v tomto zpočátku ne ideálním prostředí vycházely ze žateckého klubu vynikající střelci. Jmenujme např. střelkyně Kaučovou, Pohlovou a Kůrkovou, z mužů např. Kůrku a Vargu. Miroslav Varga reprezentoval na třech Olympiádách, přičemž v Soulu 1988 byl zlatý! Dále je několikanásobným mistrem republiky a Evropy. Nejen tito špičkoví střelci vycházeli ze Žateckého střeleckého klubu. Postupem času se rozvíjela činnost klubu nejen na sportovní střelbu. Měnila se i místa kde probíhaly tréninky a závody. Opustily jsme budovy bývalé drůbežárny Xaverov a začali využívat objekt bývalé Šroubárny Žatec v ulici Jana ze Žatce.
V roce 1987-8 byla sdruženými prostředky Čs. armády a Svazarmu zahájena rekonstrukce
střelnice na okraji Žatce směrem na Holedeč (aktuální místo). Byly vybudovány kryté stavy
celkem pro 50 střelců rozdělených pro střelbu dlouhými zbraněmi a pistolemi. Byla
vybudována klubovna a současně střelnice pro zimní trénink vzduchových zbraní. Byl
vytvořen okop pro kontrolu terčů na vzdálenost 50 m. Bylo provedeno celkové oplocení
střelnice přičemž plot ve směru střelby byl zhotoven vzhledem k bezpečnosti proveden z betonových panelů. Na střelnici tak bylo možnost střílet dá se říci všemi druhy zbraní vyjma vojenských.
Aby bylo možné realizovat stavbu dle tehdy platných směrnic byl pozemek převeden na Městský národní výbor Žatec, s tím že po dokončení stavby bude zpět předán do majetku střeleckého klubu. Bohužel to se tak nestalo a od roku 1989 je veden již jako čistě majetek města. Dlouhá jednání o napravení tohoto stavu nebyla úspěšná. Střelecký klub tedy nyní platí řádně nájem městu. Postupem času docházelo k rozpadání oplocení areálu a nárůstu vegetace. Městem Žatec byla přislíbena oprava plotu, zatím však bohužel nerealizovaná.
Vzhledem ke stavu plotu byla balistikem omezena možnost střelby všech zbraní a v současné době lze
na střelnici střílet pouze krátkými střelnými zbraněmi, brokovými a malorážkovými. Přes všechny uvedené problémy v průběhu času vycházely z řad žateckých střelců vynikající sportovci. Výborná byla i práce trenérů
a rozhodčích. Velice dobře probíhala i práce s mládeží. Např. roce 1983 dosáhl žatecký střelec P. Krýsl na mistrovství Evropy mládeže třetí místo. Celá řada střelců dosáhla titulu Mistr střelby např. H. Kail, L. Mixtaj,
F. Krýsl. či P. Vlk a J.Kvoch.
Autor: Mgr. František Krýsl – předseda SSK Žatec